Angkor Vatas
 

 

Įžanga
Budų ola
Didžioji Zimbabvė
Angkor Vatas
Krak des Chevaliers
Salisbury'o katedra
Alhambra
Tenochtitlan
Žodynėlis. Literatūra

Angkor Vatas yra nuostabi sugriuvusio Angkoro miesto, esančio Kambodžos šiaurės vakaruose, šventovė, išsidėsčiusi beveik 2,5 km˛ plote. Angkoras buvo kadaise garsos kmerų valstybės sostinė.

 

MIESTAS DŽIUNGLĖSE

1861 metais prancūzų misionierius gamtininkas H. Mouhor, skindamasis kelią per tankų mišką Kambodžoje, apstulbo aptikęs didingo miesto griuvėsius. Daugiau kaip šimtas šventyklų iro ilgiau nei 400 metų. Netrukus šio šventovių miesto tyrinėti ir atkurti atvyko archeologai.

 

KMERŲ KARALIAI

Nuo VIII iki XIII amžiaus kmerų karaliai pietryčių Azijoje valdė galingą valstybę. Ji ėmė dar labiau stiprėti 802 metais po Kr., karaliumi tapus Džajavarmanui II. Jis vadė 60 metų ir ne sykį kėlė sostinę iš vienos vietosį kitą. galiausiai karalius pasirinko Angkoro vietą ir pradėjo plataus masto statybas.

 

PRIE EŽERO

Angkoras (kmerų kalba angkor reiškia miestą) buvo pastatytas netoli šiaurinių Tonle Sap (Didžiojo ežero) krantų. Šis didelis, bet seklus ežeras, iš kurio teka vienas Mekongo intakų, yra labai žuvingas. Ežerą supa derlingų žemių plotai.

 

EŽERO NAUDOJIMAS

Ežero vanduo padėjo Angkorui tapti turtingu miestu. Žemdirbiai kasė drėkinimo kanalus, padedančius išauginti kasmet net kelis ryžių derlius. Vadinasi, tenykščiai gyventojai pakankamai apsirūpindavo maistu. Manoma, kad apie 1000 metus po Kr. mieste gyveno daugiau nei pusė milijono žmonių.

 

SURJAVARMANO ŠENTYKLA

Angkor Vato šventykla buvo pastatyta XII amžiaus pradžioje, valdant karaliui Surjavarmanui II. Šventovė buvo skirta induistų dievui Višnu. Trijų aukštų pastate yra daug stačiakampių aptvarų. Jo lotoso pumpurų formos bokštai iškyla iki 60 metrų aukščio.

 

ANTKAPIS KARALIUI

Šventovės koridoriaus sienas puošia senovės mitus vaizduojančios skulptūros ir raižiniai. Pastatą supa dvi eilės sienų. Vanduo į jį tekėjo plačiu grioviu iš didelės saugyklos. Jos ir dar vieno rezervuaro vanduo daugiausia būdavo naudojamas sausmečiu pasėliams laistyti. Kai Surjavarmanas mirė, šventovė buvo paversta jo antkapiu.

 

ANGKORO NUOSMŪKIS

1431 metais Angkoro miestą užpuolė ir sugriovė tajų kareiviai. Nuniokotas miestas apžlė džiunglėmis. Kaip jau minėjome, europiečiai jį aptiko bemaž prieš pusantro šimtmečio.


Įžanga | Budų ola | Didžioji Zimbabvė | Angkor Vatas | Krak des Chevaliers | Salisbury'o katedra | Alhambra | Tenochtitlan | Žodynėlis. Literatūra
 

 ÓLaura Pereckaitė, 8 klasė

Jonavos „Neries“ pagrindinė mokykla

                                        

2006