Salisbury'o katedra
 

 

Įžanga
Budų ola
Didžioji Zimbabvė
Angkor Vatas
Krak des Chevaliers
Salisbury'o katedra
Alhambra
Tenochtitlan
Žodynėlis. Literatūra

Įžymioji Salisbury'o katedra pietų Anglijoje buvo pastatyta XII amžiuje. Šį didingą pastatą su stebėtina išmone viduramžiais sukūrė šimtai dailidžių ir akmentašių.

 

SENOJI SARUM'O KATEDRA

Katedros istorija prasideda  ant kalvos netoli Stonehenge'o. Iš pradžių tai buvo geležies amžiaus žmonių stovyklavietė, vėliau - romėnų gyvenvietė. Normanai toje vietoje 1075 metais pastatė pilį ir nedidelę katedrą, kurią pavadino Sarum'u. Tačiau dėl pilies ir katedros gyventojai tarpusavyje nesutarė. Galiausiai vyskupas Harbert Poore nusprendė labiau į pietus esančiame slėnyje pastatyti naują katedrą. Čia plytėjo vyskupui priklausančios užliejamos pievos. Senoji Sarum'o katedra neturėjo pakankamai vandens, todėl naujoji vieta buvo geresnė.

 

TVIRTI PAMATAI

Vyskupas mirė prieš prasidedant statybos darbams. Jo brolis Richard Poore tapo vyskupu, gavo popiežiaus leidimą tęsti pradėtą darbą. Richard nusprendė pastatyti katedrą iš Chilmark'o akmens., kurį vežimėliais žmonės suvežė iš laužyklos, esančios maždaug 20 kilometrų nuo statybos vietos. 1220 metais statytojai padėjo pamatų akmenis. Juos suleido tik kiek giliau nei į metro gylį, nes toliau prasideda natūralus pagrindas - titnaginio žvyro sluoksnis.

 

KATEDROS STATYBA

1225 metais buvo atidaryti pirmieji trys altoriai. Pabaigtą koplyčią atskyrė nuo statybos darbų, kad būtų galima kasdien rengti pamaldas. Pagrindinio pastato statyba truko dar 33 metus. Katedra buvo pašventinta 1258 metais. Šventykla tapo bendruomenės, pavadintos naujuoju Sarum'u, telkimosi vieta. Ėmė augti gyvenvietė, ilgainiui virtusi Salisbury miestu.

 

BOKŠTAS IR JO SMAILĖ

1285 - 1315 metais pastatytas katedros bokštas ir jo aukštyn šaunanti smailė. Jiems statyti sunaudota net 6 500 tonų akmens. Papildomas svoris išlenkė keturias kolonas, palaikiusias bokštą ir smailę. Svoriui išlaikyti buvo pastatytos arkos ir kontraforsai. Maždaug po keturių amžių Christoper Wren patikrino smailę ir nustatė, kad ji 75 cm pasirusi nuo vertikalės. Smailei sutvirtinti buvo panaudoti geležies strypai, ir nuo to laiko ji nėra pajudėjusi. Smailės aukštis - 123 metrai. Tai aukščiausias Didžiojoje Britanijoje bokštas.


Įžanga | Budų ola | Didžioji Zimbabvė | Angkor Vatas | Krak des Chevaliers | Salisbury'o katedra | Alhambra | Tenochtitlan | Žodynėlis. Literatūra
 

 ÓLaura Pereckaitė, 8 klasė

Jonavos „Neries“ pagrindinė mokykla

                                        

2006